AyDo

Pist Temizleme

AyDo™ Water Pist Temizleme

Pistler üzerinde biriken lastik izleri ve kuru havalar boyunca egzozdan çıkan ince yağın beton zemine yapışması sonrasında yağan çise yağmurla pistin kayganlaşmasına yol açmaktadır.

Böyle bir durum en ufak pilotaj hatasıyla birleşince de kaçınılmaz son meydana geliyor.


Uçak Pilotları iniş denge sistemi ve kayma riski gibi olumsuzluklardan kurtulmak için sürekli olarak lastik izi olmayan yerlere tekerlek koymak istemektedirler. Bu istek ise uçağın normal tekerlek koyma bölgesinin sürekli olarak hep daha ileriye kaymasına sebep olmaktadır.
Bu durum uçaklar için çok tehlike yaratmaktadır.

 

 

Yarış pistlerinde de benzer sorunlar kötü sonuçları doğurmaktadır.

 

 

Şu anda bu sorunun bilinen teknolojik bir çözümü yoktur, bir takım manuel metotlarla pist, sert aletlerle kazınarak sıvanmış lastik kalıntıları sökülmeye çalışılmaktadır. Bu operasyon sırasında pistler hasar görmekte ve özellikle kışı sert geçen   bölgelerde buralarda oluşan çukurlarda biriken sulardan gizli buzlanmalar meydana gelmekte ve oluşan pist çatlaklarından sızan suların donması ile de çatlaklar büyüyerek daha ciddi hasarlara sebep olmaktadır.

Dünyada ilk defa, yüksek teknoloji ürünü AYDo™ Water TRCS (Tire Remain Cleaner System) Pistteki Lastik Kalıntılarını Temizleme Sistemi ile bu çok özel yerlere uygulama yaparak, mevcut sıvanmış lastik tabakasının piste hiç bir zarar vermeden, çok kısa bir süre içerisinde blokajının kırılarak zeminden temizlenmesi ve eşzamanlı olarak da, işlem esnasında bu lastik tabakasının hidrokarbon yapısı bozularak, pist kenarına akan lastik kalıntılarının doğaya faydalı hale dönüşümü de sağlanmaktadır.

 

AyDo™ World Projects